RU
EN

04.11.2016 Kā pareizi aizpildīt saskaņoto paziņojumu?

Notiekot negadījumam, ne vienmēr ir nepieciešama policijas iesaistīšana. Dažkārt pietiek tikai ar saskaņotā paziņojuma aizpildīšanu. Tā kā šis ir svarīgākais dokuments, pēc kura nosaka notikušajā iesaistīto šoferu atbildības pakāpi par negadījumā nodarītajiem zaudējumiem, aizpildot saskaņoto paziņojumu, jābūt uzmanīgiem, jo pieļautās kļūdas var apgrūtināt apdrošināšanas atlīdzības saņemšanu. Ir vairākas lietas, kuras vajadzētu atcerēties, lai saskaņotais paziņojums tiktu aizpildīts pareizi.

 

Kas ir saskaņotais paziņojums?

Saskaņotā paziņojuma pilnais nosaukums ir “Eiropas ceļu satiksmes negadījuma paziņojums”, turklāt šāda dokumenta aizpildīšana iespējama ne tikai Latvijā, bet vēl vairāk nekā 20 valstīs. Šāds dokuments tika ieviests, lai būtu iespējams noskaidrot negadījuma apstākļus un izskatīt apdrošināšanas atlīdzības pieprasījumu, neiesaistot policiju. Visās valstīs, kurās ir ieviests saskaņotais paziņojums, tas ir veidots pēc vienas formas, lai to būtu iespējams aizpildīt pat tad, ja transportlīdzekļu vadītāji nerunā vienā valodā.

 

Kādos gadījumos drīkst aizpildīt saskaņoto paziņojumu?

Lai drīkstētu aizpildīt šo dokumentu, ir jāievēro vairāki nosacījumi:

 

  • Ceļu satiksmes negadījumā nav iesaistīti vairāk nekā divi transportlīdzekļi;
  • Negadījumā neviens nav cietis;
  • Nav bojāta trešās personas manta;
  • Negadījumā iesaistītajiem spēkratiem nav radīti tādi bojājumi, kuru dēļ tie nespētu vai nedrīkstētu turpināt ceļu;
  • Negadījumā iesaistītie šoferi spēj vienoties par notikušā apstākļiem.

 

Līdz ar to, ja notikušais neatbilst kādam no iepriekš minētajiem nosacījumiem, saskaņoto paziņojumu aizpildīt nedrīkst, un ir jāizsauc policija.

 

Kā izskatās saskaņotais paziņojums, un kādas ir tā priekšrocības?

Saskaņotā paziņojuma komplektā ir divas identiskas veidlapas un norādījumu lapas. Tajās atrodami piecpadsmit punkti, kuri jāaizpilda katram no autovadītājiem, beigās parakstoties. Paraksts nenozīmē vainas atzīšanu negadījuma izraisīšanā, tas apstiprina, ka sniegtā informācija ir patiesa. Šādam vienošanās veidam ir vairākas priekšrocības:

 

  • Nav jātērē laiks, gaidot, kamēr ieradīsies policija;
  • Atšķirība no negadījumiem, kurā tiek iesaistīti operatīvie dienesti, šajā situācijā netiek kavēta satiksme;
  • Kā jau minēts iepriekš, saskaņotais paziņojums ir ieviests arī citās Eiropas Ekonomiskās zonas valstīs, tādēļ to ir iespējams aizpildīt arī tad, ja negadījums noticis ārzemēs. Visur šo dokumentu forma, krāsa un teksti ir vienādi, atšķiras tikai valoda.

 

Kas jāņem vērā, aizpildot saskaņoto paziņojumu?

Pirmkārt, lai nekļūdītos, atbildot uz jautājumiem, rūpīgi izlasiet dokumenta iekšpusē esošo informāciju jeb instrukciju. Saskaņotā paziņojuma veidlapai ir divas daļas, turklāt viena no tām ir paškopējošā, līdz ar to, aizpildot dokumentu ar pildspalvu (ieteicams), uzreiz iegūsit gan oriģinālu, gan kopiju. Abi autovadītāji vienu no šīm daļām iedod otram šoferim, un pēcāk to iesniedz apdrošinātājam. Ir svarīgi, lai skice, kura tiek zīmēta paziņojumā, attēlotu spēkratus tieši sadursmes brīdī, nevis pirms vai pēc tā. Var arī uzņemt fotogrāfijas, kuras pēc tam pievieno saskaņotajam paziņojumam.

 

Saskaņotajā paziņojumā katram no autovadītājiem ir jāaizpilda veidlapas kreisā (zilā) vai labā (dzeltenā) puse, kura attiecīgi domāta “Transportlīdzekļa A” un “Transportlīdzekļa B” aprakstam, savukārt vidū esošajā ailē tiek sniegta informācija par notikuma apstākļiem, apakšā uzskicējot spēkratu novietojumu sadursmes brīdī.

 

Kad visi lauciņi aizpildīti un vēlreiz pārbaudīta sniegtās informācijas atbilstība notikušajam, negadījuma izraisītājs to iesniedz savā OCTA apdrošināšanas kompānijā, savukārt cietušais autovadītājs to iesniedz savam apdrošinātājam, pie kura iegādājies OCTA vai KASKO polisi. Jāpiemin, ka tam šoferim, kurš izraisījis negadījumu, turpmāk, iespējams, būs jārēķinās ar augstāku maksu par obligāto apdrošināšanu, jo viņam var tikt piešķirta zemāka Bonus Malus klase, kas attiecīgi ietekmē OCTAS cenu. To, cik par šo polisi jāmaksā, iespējams ātri un vienkārši noskaidrot, ieejot apdrošinātāja mājas lapā, un, atrodot rīku “OCTA kalkulators”.

 

ATPAKAĻ UZ VISIEM JAUNUMIEM