Vai ir nepieciešams sildīt automašīnas motoru pirms braukšanas?

2019. 02. 28


Vai ir nepieciešams sildīt automašīnas motoru pirms braukšanas?

Daudziem autovadītājiem rodas jautājums - sildīt vai nesildīt mašīnas motoru pirms braukšanas? Ja arī Tev tas ir aktuāli, turpini lasīt un uzzini vērtīgus ekspertu ieteikumus!

Pievērsiet uzmanību gaisa temperatūrai

Lai gūtu atbildi uz šo jautājumu, jāņem vērā gan gaisa temperatūra, gan arī tas, cik ilgi automašīna atradusies ārā. Piemēram, ja transportlīdzeklis āra aukstumā stāvējis dažas stundas, tad motoru var nesildīt. Bet, ja ziemas apstākļos automašīna ārā stāvējusi vairākas dienas, eļļa motorā ir sastingusi, tādēļ pirms braukšanas motoru nepieciešams sildīt.
Tas, cik ilgi jāļauj motoram silt, atkarīgs no gaisa temperatūras. Jo aukstāks, jo ilgāks laiks motora uzsilšanai vajadzīgs. Silšanas laikā uzsildīsies gan motors, gan arī automašīnas logi un salons - tādēļ pārvietoties būs daudz patīkamāk.
Jebkurā gadījumā motoru sildīt nevajadzētu pārāk ilgi – tas var izraisīt dzinēja pārkaršanu. Lielākajai daļai automašīnu dzesētājs nepieciešamo temperatūru sasniedz dažu sekunžu laikā, turklāt, automašīnai esot kustībā, dzinējs uzsilst daudz ātrāk.

Automašīnas iedarbināšana ziemā

Kad gaisa temperatūra ir īpaši zema, dažkārt automašīnas iedarbināšana var kļūt par īstu izaicinājumu – sala laikā ievērojami palielinās to automašīnu skaits, ko nav iespējams iedarbināt. Šim riskam visvairāk pakļauti tie transportlīdzekļi, kas vecāki par 10 gadiem un aprīkoti ar dīzeļdzinēju. Protams, ir arī gadījumi, kad vājas akumulatora darbības vai sveču nedarbošanās dēļ, nevar iedarbināt arī jaunākas automašīnas. Šādu situāciju gan nevajadzētu risināt, neejošās automašīnas akumulatoru uzlādējot ar cita transportlīdzekļa akumulatoru – straujā sprieguma dēļ var tikt sabojāta automašīnas elektronika.
Tāpat neiedarbināmu automašīnu ziemas laikā nevajadzētu vilkt – šajā sezonā strauji pieaug ceļu satiksmes negadījumu skaits, kas radušies dēļ automašīnu vilkšanas.

Kā sala laikā veiksmīgi iedarbināt auto?


• Nospied sajūga pedāli. Tādā veidā automašīnās ar mehānisko pārnesumkārbu tiks taupīta dzinēja griešanas enerģija;
• Ja automašīna aprīkota ar dīzeļdzinēju, nepieciešams pagriezt auto atslēgu un iesildīt sveces. Atslēgu jāpatur dažas sekundes, līdz izdziest sveču karsēšanas indikācijas lampiņa – pēc tam spēkrats jāizslēdz. Šo darbību vajadzētu atkārtot vairākas reizes;
• Ja automašīnu iedarbināt uzreiz neizdodas, paturi prātā, ka akumulatora palaišanas laikam jābūt īsam – pietiks ar dažām sekundēm un tad pēc brīža var mēģināt atkal;
• Taupi akumulatora enerģiju – izslēdz visas ierīces, kas patērē elektroenerģiju – radio, logu un sēdekļu apsildi u.c.;
• Uzsildi motoru. Izvairies no lieliem pagriezieniem.

Ja gadījumā automašīnu nav iespējams iedarbināt, izvairies no automašīnas vilkšanas troses izmantošanas – ziemas sezonā, kad ceļi ir apsniguši un slideni, tas nav droši ne tam, kurš velk, ne arī tam, kurš tiek vilkts. Labāk izsaukt tehnisko palīdzību, kas spēkratu droši nogādās līdz autoservisam.

Rūpējoties par automašīnas tehnisko stāvokli un drošu braukšanu, svarīgi arī automašīnā liet tikai kvalitatīvu degvielu, lietot laika apstākļiem piemērotu logu tīrīšanas šķidrumu, sekot līdzi ziemas riepu stāvoklim un protektora dziļumam, automašīnas durvju gumijas apstrādāt ar pretaizsalšanas preperātu. Protams, ir arī svarīgi izvēlēties laika apstākļiem un ceļu kvalitātei piemērotu braukšanas ātrumu.

Tik pat būtiska ir arī auto apdrošināšana. Jāņem vērā, ka OCTA ir obligāta prasība ikvienam motorizētam transportlīdzeklim, kas piedalās ceļu satiksmē. Savukārt KASKO ir brīvprātīga apdrošināšana, taču auto īpašniekam sniedz papildus drošību. Noformējot KASKO polisi, var izvēlēties gan apdrošināšanas riska segumus, gan arī pašriska apmēru.

Klientu atbalsts un apdrošināšanas iegāde
24/7 atbalsta tālrunis
Klientu apkalpošanas centri