Labā ziņā ir tāda, ka laiks jau aprīlī ir gluži vasarīgs un līdz ar to ir daudz iespēju atpūsties svaigā gaisā. Bet sliktā ziņa ir tā, ka ērces atkal ir ne tikai labi pārziemojušas, bet arī agri modušās.
Šajā pavasarī pirmais pacients ar lūgumu noņemt ērci Latvijas Infektoloģijas centrā (LIC) vērsās marta nogalē, taču jau marta sākumā uz pārbaudi laboratorijā tika atnesta pirmā piesūkusies ērce, kura bija noņemta pašu spēkiem.
Katru gadu LIC laboratorijā uz pārbaudi nogādā vairāk nekā 4000 tūkstošus ērču. Būtisks rādītājs ir inficēto ērču īpatsvars. Pārlūkojot pēdējo gadu statistiku, augstākais inficēto ērču īpatsvars bija 2015. gadā (5,1 %), bet viszemākais – 2018. gadā (0,65 %). Savukārt 2020. gadā no pārbaudītajām ērcēm inficētas bija 2,14 % – pagājušajā gadā ar ērču encefalītu saslima 210 cilvēku, bet ar laimboreliozi – 321 cilvēks. Jāpiebilst, ka starp šopavasar pārbaudītajām ērcēm jau atklātas infekcijas pārnēsātājas un konstatēti jauni saslimšanas gadījumi.
Jo siltāka diena, jo rosīgākas ir ērces. Līdz ar to, dodoties pastaigā pa dabas takām, pa mežu vai ataugušu zālienu, jāpatur prātā, ka tā var būt arī ērču pastaigu un medību vieta.
Pats vienkāršākais paņēmiens, kā izvairīties no ērču piesūkšanās, ir izvēlēties piemērotu apģērbu un galvassegu. Ieteicams valkāt gaišu apģērbu. Uz gaišām un vienkrāsainām drēbēm uzkritusi vai uzrāpojusi ērce ir vieglāk pamanāma. Pārnākot mājās, jāpārlūko gan apģērbs, gan viss ķermenis, īpašu uzmanību pievēršot galvai un locītavām.
Ja kāda ērce tomēr paguvusi piesūkties, jāpārdomā, vai to būs iespējams uzmanīgi, bez lieka stresa un nesaspiežot izņemt pašu spēkiem. Šim nolūkam varat izmantot īpašu pinceti vai pēc iespējas smalka, bet izturīga diega cilpu, apmetot to ap ērces kaklu. Pirms ērces izņemšanas vēlams to “atslābināt”, pievirzot kukaiņa galvai vates tamponu, kas samērcēts ar kādu stipru spirtotu šķidrumu. Der, piemēram, gan degvīns, gan smaržas, gan arī roku dezinfekcijas šķidrums, kas satur apmēram 70 % spirta. Svarīgi arī dezinficēt brūci pēc ērces izņemšanas.
Nekādā gadījumā necentieties piesūkušos ērci “nosmacēt” eļļā, jo, pēc šādas manipulācijas ērce var sākt vemt. Ja ērce ir inficēta, tad kukaiņa pārnēsātās baktērijas var nonākt upura organismā un asinsritē.
Gadījumos, kad rodas šaubas par prasmi pašu spēkiem atbrīvoties no piesūkušās ērces, pēc iespējas ātri jāmeklē mediķu palīdzība. Un jebkurā gadījumā vairākas nedēļas jāturpina sekot savai pašsajūtai, novērojot arī koduma vietu.
Ja notikusi inficēšanās, ērču encefalīta simptomi parasti parādās divu līdz četru nedēļu laikā pēc ērces koduma. Raksturīgākie simptomi – pēkšņa, augsta temperatūra, galvassāpes, slikta dūša un vemšana, kā arī paaugstināta acu jutība pret gaismu un ausu jutība pret skaļāku troksni.
Īpaši jāuzmanās tad, ja ērce piesūkusies bērnam. Dažādas inficēšanās pazīmes var izpausties arī ilgākā laika posmā – pat pēc vairākiem mēnešiem. Ja parādās kādi saslimšanas simptomi vai iepriekš neraksturīgas izmaiņas bērna uzvedībā, nekavējoties jākonsultējas ar ārstu, informējot par to, ka bērnam bijusi piesūkusies ērce.
Iemesls, kāpēc pievēršam uzmanību šai tēmai, ir ne tikai kārtējās “ērču sezonas” sākums, bet arī tas, ka mēs, apdrošināšanas sabiedrība “Compensa”, esam paplašinājuši nelaimes gadījumu apdrošināšanas segumu, piedāvājot klientiem apdrošināties arī pret ērču izraisītām slimībām. Tas nozīmē, ka gadījumos, ja apdrošinātais pēc ērces piesūkšanās saslims ar Laimas slimību vai ērču encefalītu, tad mēs izmaksāsim atlīdzību 100 % apmērā no polisē norādītās riska apdrošinājuma summas. Būtiski piebilst, ka atlīdzība tiks izmaksāta arī tajos gadījumos, ja saslimušais iepriekš nebūs vakcinējies pret ērču encefalītu.
Bērnus pret šo risku var apdrošināt, izvēloties bērnu nelaimes gadījumu apdrošināšanas “Ekstra”, “Ekstra+” un “Ekstra ++” programmas.
Apdrošinātajam riskam “Ērču izraisītas slimības” ir tikai viens papildu nosacījums – tam tiek piemērots nogaidīšanas periods (20 dienas no polises spēkā stāšanās datuma).
Mēs apzināmies, ka nevaram pasargāt no ērces koduma un varbūtības inficēties ar kādu ērču pārnēsātu slimību, tomēr saslimšanas gadījumā varam palīdzēt finansiāli, ja iegādāta polise, kas sedz risku “Ērču izraisītas slimības”.
“Compensa” nelaimes gadījumu apdrošināšanas polises ērti var iegādāties https://veikals.compensa.lv/lv/accidents vai sazinoties ar savu apdrošināšanas speciālistu.
*Detalizēti ar atlīdzības saņemšanas nosacījumiem var iepazīties apdrošināšanas noteikumos “Compensa” interneta vietnē www.compensa.lv sadaļā “Nelaimes gadījumu apdrošināšana”.